Lista Avocați

Sponsorizat

Spatiu de publicitate disponibil

Pozitie premium, imediat sub zona principala a paginii. Potrivit pentru cabinete, servicii juridice conexe sau campanii de imagine.

Monitorul Oficial nr. 464/2.VI.2026 publică patru decizii definitive și general obligatorii ale Curții Constituționale.

2 min de citit 3 iunie 2026 Ghiduri juridice
CE S-A MODIFICAT Monitorul Oficial nr. 464/2.VI.2026 publică patru decizii definitive și general obligatorii ale Curții Constituționale. Niciuna nu modifică texte de lege — toate confirmă sau resping excepții de neconstituționalitate: | Decizia | Textul vizat…

CE S-A MODIFICAT

Monitorul Oficial nr. 464/2.VI.2026 publică patru decizii definitive și general obligatorii ale Curții Constituționale. Niciuna nu modifică texte de lege — toate confirmă sau resping excepții de neconstituționalitate:

| Decizia | Textul vizat | Soluția |
|–|–|–|
| Nr. 570/6.XI.2025 | Art. 108 și art. 44 alin. (1) din Legea nr. 303/2004 | Respinsă ca neîntemeiată |
| Nr. 625/20.XI.2025 | Art. 413 alin. (1) și (2), art. 416 alin. (1), art. 418 alin. (1) CPC | Respinsă ca inadmisibilă |
| Nr. 771/11.XII.2025 | Art. 34 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 | Respinsă ca neîntemeiată |
| Nr. 315/1.IV.2026 | Art. 70 alin. (2) teza finală din Legea nr. 317/2004 | Text disponibil incomplet |

CE ÎNSEAMNĂ PRACTIC

Decizia 570: Principiul tempus regit actum este confirmat — condițiile de vechime pentru promovarea magistraților sunt cele din legea în vigoare la momentul concursului. Legea nr. 242/2018 se aplică exclusiv concursurilor organizate după intrarea sa în vigoare, fără efect retroactiv asupra vechimii deja împlinite sub legea anterioară.

Decizia 625: Art. 416 alin. (1) CPC — perimarea de drept după „6 luni” în nelucrare — vizează cereri de chemare în judecată, contestații, apel, recurs, revizuire. Nu acoperă cererea de redeschidere a procesului suspendat facultativ din oficiu de instanță. Excepția a fost inadmisibilă deoarece urmărea completarea legii, nu controlul constituționalității.

Decizia 771: Art. 34 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 este constituțional. Apelul în materie contravențională, soluționat de „secția de contencios administrativ și fiscal a tribunalului”, poate fi reglementat printr-o ordonanță emisă în baza unei legi de abilitare, conform art. 115 alin. (1) din Constituție.

CINE E AFECTAT

  • Magistrați la concursuri de promovare — condițiile de vechime aplicabile sunt cele de la data concursului, indiferent de reglementările anterioare
  • Justițiabili cu procese suspendate facultativ în temeiul art. 413 CPC — cererea de redeschidere nu intră sub incidența perimării de la art. 416 alin. (1)
  • Persoane fizice și juridice care contestă procese-verbale de contravenție — cadrul legal din OG nr. 2/2001 rămâne valabil
  • CE TREBUIE FĂCUT

    Nicio obligație nouă de conformare. Deciziile consolidează status quo-ul:

  • Instanțele aplică în continuare art. 44 alin. (1) din Legea nr. 303/2004 prin raportare la legea în vigoare la data concursului
  • Cererile de perimare bazate pe art. 416 alin. (1) CPC se resping când privesc redeschiderea unui proces suspendat la inițiativa instanței
  • Art. 34 alin. (2) din OG nr. 2/2001 produce efecte juridice depline
  • Termen de aplicare: imediat, de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 464 din 2 iunie 2026.


    Analiză generată automat din Monitorul Oficial — 50.ro AI Platform.

    Sponsorizat

    Spatiu de publicitate disponibil

    Pozitie plasata dupa continutul principal, utila pentru un mesaj publicitar clar si bine integrat in fluxul editorial.


    Ai nevoie de ajutor pentru situația ta?

    Discută cu un avocat pentru o recomandare clară, aplicată pe documentele și pașii din cazul tău.

    Vrei să mergi mai departe?

    Poți cere o consultație juridică sau poți căuta direct avocatul potrivit pentru problema ta.

    Consultanță juridică
    Avocat Ioan Trifan
    Consultanță juridică

    Bună ziua! Sunt avocat Ioan Trifan! Cu ce vă pot fi de folos?